Date Created: 2006-11-30 10:39:02

RESULTS S.K.G.B.CHAMPIONSHIPS MEADOWBANK 26TH NOVEMBER 2006.

 

CAT A MALE-UNDER 21-70K. 1ST SCOTT TART                               C.S.K.A.
                                                       2ND CRAIG MOFFAT.                    SAKAI.
                                                       3RD SCOTT WILSON                    SAKAI.
                                                       3RD FRANKIE MURPHY.               C.S.K.A..

CAT B MALE-UNDER 21+70K.1ST JAMES NELSON.                         S.K.F.
                                                       2ND GLENN MUNDELL.                S.K.F.
                                                       3RD PAUL MUNDELL.                   S.K.F.
                                                       3RD ROSS LEWIS.                        BUSHI KAI.

CAT C FEMALE-UNDER 21       1ST SARAH ALLISON                       SHITO KAI.
                                                        2ND X
                                                        3RD STEPHANIE RODDEN         S.K.F.
                                                        3RD CHLOE McLEAN                  S.K.F.

CAT D MALE 9TH-4TH KYU.        1ST DAVID RORISON                    SAKAI.
                                                         2ND CHRIS JAMIESON              SAKAI
                                                         3RD CRAIG BURGESS               SAKAI
                                                         3RD JAMES SPIERS                  YAMAKAI.

CAT E MALE UNDER 75K           1ST MARTIN DOUGLAS                 SHITO KAI.
                                                         2ND PAUL MOY                         YAMAKAI
                                                         3RD ROSS LEWIS                      COWDENBEATH.
                                                         3RD GLENN MUNDELL               S.K.F.

CAT F MALE OVER 75K              1ST CALUM ROBB                          S.K.F.
                                                         2ND JAMES NELSON                  S.K.F.
                                                         3RD ALAN SIMPSON                   SAKAI.
                                                         3RD CALUM RUTHERFORD        BUSHI KAI.

CAT G FEMALE 9TH-4TH KYU     1ST JULIE BURUAH                        S.K.A.
                                                         2ND LAURA TAYLOR.                  BASKA.
                                                         3RD LIZ ROGERS.                        S.K.A.
                                                         3RD ANNA GEVINE.                     COWDENBEATH.

CAT H FEMALE OPEN                 1ST LISA ROGERS.                         S.K.F.
                                                          2ND SARAH ALLISON.                SHITOKAI .
                                                          3RD MARIE PECK.                      COWDENBEATH.
                                                          3RD CHLOE McLEAN.                 S.K.F.

CAT I MALE TEAM UNDER 21         1ST               S.K.F.
                                                          2ND              YAMAKAI.
                                                          3RD              S.K.F.
                                                          3RD              C.S.K.A.

CAT J FEMALE TEAM UNDER 21     1ST          S.K.F.                             
                                                           2ND         YAMAKAI
.
CAT K MALE SNR TEAM                   1ST         S.K.F. 

                                                           2ND         SAKAI.     

                                                           3RD         S.K.F.  

                                                           3RD         S.K.F.


CAT L FEMALE SNR :                        1st           S.K.F       

                                                           2ND         YAMAKAI              

                                                           3RD         S.K.A. 

 

RESULTS S.K.G.B.CHAMPIONSHIPS MEADOWBANK 26TH NOVEMBER 2006.

 

CAT 1 BOYS UNDER 4FT –    1ST KIERAN LARKIN S.K.F

                                                2ND CONNOR BELL S.K.F.

                                                3RD RYAN YOUNG S.K.F.

                                                3RD ROSS GOLIGHTLY S.K.F.

CAT 2 BOYS UNDER 4-4        1ST DALE WISHART S.K.F.

                                                2ND SEAN GOORAVIN S.K.F.

                                                3RD EWAN O’RAW S.K.F.

                                                3RD CRAIG TART TOKUIRYU

 

CAT 3 BOYS UNDER 4-8       1ST ROSS MARSHAM A.S.K.F.

                                                2ND ADAM EL SHAFEI SAKAI

                                                3RD AARON HORNE A.S.K.F.

                                                3RD OLIVER DUFFY S.K.F.

 

CAT 4 BOYS UNDER 5FT       1ST GARRY KELLY SAKAI

                                                2ND CONNOR GANNUCCI S.K.F.

                                                3RD KEIRAN McDONALD S.K.F.

                                                3RD ANDREW WHITE A.S.K.F.

 

CAT 5 BOYS UNDER 5-4        1ST SEAN GULLAND S.K.F.

                                                2ND ROSS HUNTER S.K.F.

                                                3RD DONALD FORSYTH S.K.F.

                                                3RD FERGUS PORTER SHITOKAI

 

CAT 6 BOYS OVER 5-4          1ST AARON WOOD S.K.F.

                                                2ND KYLE McLEAN SAKAI

                                                3RD CAMERON BLAIR SAKAI

                                                3RD DAVID BOLTON S.K.F.

 

CAT 7 GIRLS UNDER 4FT      1ST CLAIRE LOGAN S.K.F.

                                                2ND KIERA JOHNSTONE TAKEDA

                                                3RD NICOLE CUNNINGHAM S.K.F.

                                                3RD SHAUNESSY MILLER S.K.F.

 

CAT 8 GIRLS UNDER 4-4        1ST CAITLIN McCANN S.K.F.

                                                2ND CHARLEY GALLACHER S.K.F.

                                                3RD KARIS McCALLUM S.K.F.

                                                3RD TAYLOR DEVLIN SHITOKAI

 

CAT 9 GIRLS UNDER 4-8        1ST RACHEL GOURLAY S.K.F.

                                                2ND BROOKE ARMSTRONG S.K.F

                                                3RD KATHRYN JOHNSTONE.YAMAKAI

                                                3RD CARLY SCHIAVONNE.COWDENBEATH.

 

CAT 10 GIRLS UNDER 5FT     1ST LAURA SLEVIN. BASKA.

                                                 2ND CAITLIN GULLAND S.K.F.

                                                 3RD EMMA McLARNON.TAKEDA.

CAT 11 GIRLS UNDER 5-4      1ST AMY CONNELL SHITOKAI.

                                                2ND CHELSEA WISHART S.K.F.

                                                3RD ASHLEY POLLOCK BASKA.

                                                3RD GILLIAN HENDERSON SHITOKAI.

 

CAT 12 GIRLS OVER 5-4       1ST JENNA MONTGOMERIE. A.S.K.F.

                                               2ND IONA FROST S.K.F.

                                               3RD HEATHER McLAREN. BASKA.

                                               3RD CAROL McMILLAN. TOKUIRYU.

 

CAT 1 TEAM EVENT              1ST S.K.F.

                                                2ND S.K.F

                                                3RD S.K.F.

 

CAT 2   :              :                  1ST YAMAKAI.

                                                2ND TOKUIRYU.

                                            &nbs

Date Created: 2006-11-24 17:02:19

Members of the Scottish Karate Federation attended the European Wado Championships held in Budapest Hungary and were successful picking up 5 first places, 5 second places and 8 third places.

The Successful competitors were:

1st Cadet Male -60KG Craig Dickson.

2nd Cadet Male +75KG Paul Mundell.

3rd Cadet Male -60KG Mark Wyllie

1st Cadet Female +57KG Steph Rodden

2nd Junior Male -60KG Mark Wyllie

2nd Junior Male -75KG Glen Mundell

3rd Junior Male -75KG Jamie Wishart

3rd Junior Female -53KG/-60KG Lisa Cairns

1st Senior Male Open Calum Robb

2nd Senior Male Open Ewan Robb

2nd Senior Female Open Lisa Rogers

1st Senior Male Team (Calum Robb, Ewan Robb, Glen Mundell, Justin Kennedy, Jamie Wishart)

3rd Senior Female Team (Lisa Rogers, Lisa Cairns, Melissa Curle)

3rd Senior Female -53KG Lisa Rogers

3rd Senior Female -53KG Lisa Cairns

1st Senior Male +80KG Calum Robb

3rd Senior Male -80KG Justin Kennedy

3rd Senior Male -75KG Jamie Wishart

Congratulations on your success

S.K.G.B.

Date Created: 2006-11-23 14:20:13

The S.K.G.B. would like to congratulate Mr Andy Elliot in his achievement in attaining his British Referees qualification and being award the best referee on the day at the British Championships held on the 11th November 2006.

Date Created: 2006-11-21 13:59:53

The Scottish Open International Championships will be hosted by the S.K.G.B. and held on  Saturday 7th and Sunday 8th April 2007 at Meadowbank Sports Centre, Edinburgh.

 

Information will be posted as it becomes available.

Date Created: 2006-11-15 15:02:30


The International Open Paris will be held at the following venue:

Pierre De Coubertin Stadium

122, rue de la Tombe Issoire

75014 Paris,

France

Friday 19th January 2007: Delegations checking and weight-in

From 5pm to 8pm:At the Hotel Mercure (Porte d'Orleans)

13 rue Francois Ory 92120 MONTROUGE

 

Saturday20th January 2007 Competition

From 10am to 11am: Kata male and female

From 11am to 6pm Kumite Male and Female

From 7pm to 8pm  Finals

Sunday 21st January 2007 Competition.

From 9am to 2pm  Kumite Male and Female

From 2pm to 3pm Finals

Date Created: 2006-11-13 13:52:13

SKGB Refereeing Commission
Karate Officials Training Program 2006/7

Kata Seminar Saturday 17th Feb – Sunday 18th Feb 2007

Dear Colleagues,
Please note that this seminar replaces the previously advertised Kata course on the 3rd of February, which is now cancelled.
Seminar Details

Venue:Holiday Inn Edinburgh
Corstorphine Road
Edinburgh
EH12 6UA

Tel:  0870 4009026Course Program:

The course will be presented by Terry Pottage 7th Dan and “World Karate Federation” Qualified Karate Official.
Saturday
10.00am       Theory input                  
12.00pm      Lunch         
1.30pm        Kata Practical                 
4.30pm        Course Closure

Sunday
10.00am       Theory input                  
11.30am       Theory Exam                 
12.30pm      Lunch         
1.30pm        Kata Practical                 
3.30pm        Kata Practical Exam       

Course Closure
Attendance at this course is Free.        Karate Gi will be required.

Tea and Coffee will be provided.


Venue:
The Holiday Inn Edinburgh is situated west of Edinburgh city centre.
The venue offers excellent facilities and all officials who attend have access to the hotel leisure suit, restaurants,

bars and free parking, regardless if they choose to book a hotel room or not.

The seminar is open to all Karate officials who hold a current license with an association accredited to the SKGB.


Accommodation:
The hotel offers excellent accommodation that can be booked by officials online.

Alternatively accommodation can be booked through the events manager, which offers cancellation security for £90.00 per room bed and breakfast.

The cost of accommodation will be left with officials who attend however they are reminded that their associations may wish to contribute to the cost.

The initial response to this course has already proved positive and persons who intend taking part are asked to confirm their attendance with Mark McCool SKGB Refereeing Commission Secretary as soon as possible.

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Mark McCool 4th Dan

Secretary

SKGB Refereeing Commission

Back to Top